Tečaj ruščine je priložnost, da pobliže spoznate rusko kulturo in zgodovino. Ruski slog zaznamujejo številni okraski, živalski in cvetlični motivi ter svetle barve. Poglejmo si nekaj zanimivosti, povezanih s čudovitim ruskim slogom.
Nazaj h koreninam – za razliko od Petra Velikega
Peter Veliki ni bil ljubitelj ruskega sloga. V Rusijo je hotel vpeljati vse, kar je bilo evropskega in modernega, ter se znebiti vsega avtentično ruskega. V Rusijo je vabil italijanske arhitekte z namenom gradnje palač (дворец) namesto lesenih četrti, plemstvo je silil v nošenje evropskih oblačil namesto tradicionalnih kaftanov, zagovarjal je britje brade (борода) in nošenje lasulje (парик). Ruski slog morda ne bi »preživel«, če ga ne bi v drugi polovici 19. stoletja oživilo plemstvo, ki se je v iskanju nacionalne ideje in identitete obrnilo k svojim koreninam.
Ljubitelj ruskega sloga
Ruski slog je najbolj izrazit in pogost v arhitekturi (архитектура). Zelo naklonjen mu je bil car Aleksander III., ki je bil velik zagovornik tradicionalnih vrednot. Med drugim je odobril gradnjo cerkve Spas na krovi v Sankt Peterburgu, ki je zgrajena v tako imenovanem psevdoruskem slogu z barvnimi kupolami in mozaiki. Stavba se zelo razlikuje od splošnega videza cesarskega mesta Petra Velikega. Postavljena je bila v letih 1883–1907 in je zelo podobna moskovski katedrali (собор) sv. Bazilija, ki je bila zgrajena v 16. stoletju.
Po poteh moskovskega ruskega sloga
Psevdoruski slog je zaznamoval tudi moskovsko arhitekturo. V 19. stoletju je bila ob Kremlju zgrajena stavba Državnega zgodovinskega muzeja, ki jo je zasnoval arhitekt (архитектор) Vladimir Sherwood. Da bi se ujemala z arhitekturnim slogom Rdečega trga, je narejena iz rdečih opek in ima številne dekorativne značilnosti lesene gradnje v tipično ruskem slogu. Kmalu po dokončanju Državnega zgodovinskega muzeja so v bližini zgradili še mestno dumo v podobnem slogu (v njej je danes Muzej domovinske vojne).
Sodobni ruski slog
Po letu 2000 je prišlo do ponovne oživitve tradicionalnega ruskega sloga. V moskovskem parku Izmajlovski so postavili zabaviščni kompleks, ki posnema slog ruske arhitekture iz 16. in 17. stoletja. Podjetja so začela graditi nastanitve in hotele, kjer lahko obiskovalci (посетитель) uživajo v tradicionalnih ruskih kočah (хижина) in se okopajo v ruski banji. V zadnjih letih se odpira tudi vse več ruskih restavracij, ki ponujajo tako tradicionalno rusko kulinariko kot sodobne različice starih ruskih receptov (рецепт). Ena najbolj znanih verig restavracij v ruskem slogu je MariVanna, ki ima podružnice v Londonu, New Yorku, Moskvi in Bakuju ter svojim strankam obljublja pristen ruski duh. Tudi kar se tiče mode (мода), je ruski slog doživel preporod. Modni oblikovalci, tako tisti svetovno znani kot manj znani, so začeli v svojih kolekcijah uporabljati nacionalne ruske motive, kot so čipke, pisani vzorci in rože.
Tečaj ruščine v Linguli je pisan na kožo vsem ljubiteljem ruščine in ruske kulture. Naučili se boste mnoge nove besede, ob tem pa spoznali še zanimivosti o ruski kulturi in tradiciji.
Imate vprašanja o tečaju ruščine, vas zanima več?
V Linguli prisegamo na pomembnost govora, pogovora in dogovora. Pokličite nas na 080 23 52 ali nam pišite na info@lingula.si.