Rusija je, kar se hrane tiče, najbolj poznana po ruskih blinih (ру́сские блины́) in kaviarju (икры). V Rusiji pa pripravljajo še vrsto drugih okusnih jedi, kot so vinegret (винегрет), ši (щи), sirnik (сы́рник), pirožki (пирожки), paša (Па́сха) in mnoge druge. Nekatere so na mizi skoraj vsak dan, druge pa le ob posebnih priložnostih, tako kot velikonočni kolač (кулич).
Od velike noči do binkoštih
Velikonočni kolač je vrsta sladkega kruha (хлеб), ki ga pripravljajo pripadniki Vzhodne pravoslavne cerkve. Poleg Rusije je značilen tudi za Srbijo, Belorusijo, Bolgarijo, Romunijo, Ukrajino in Gruzijo. Ruske družine uživajo kolač za zajtrk (завтрак) ali kot sladico (десерт) kar 40 dni – od velike noči (Пасха) do binkoštih – praznika Svetega Duha (День Святой Троицы). Ruske ženske običajno prinesejo rezine kolača v cerkev (церковь), kjer jih blagoslovi duhovnik (священник).
Simbol velikonočne pokore
Kolač velja za simbol velikonočne pokore (епитимья). V nekaterih družinah na kolač vtisnjeno začetnici XB, kar pomeni: Kristus je vstal (Xристос Воскресе). Bela sladka glazura na vrhu kolača predstavlja zasneženo cerkveno kupolo (купол).
Preprost recept za pravoslavni velikonočni kolač
Testo:
- 5–6 skodelic bele moke
- 2 skodelici sladkorja
- 1 1/3 skodelice toplega mleka
- 3 paketi kvasa
- 1/2 skodelice rozin
- 1/2 skodelice zmletih mandljev
- 1/2 skodelice kandiranega sadja
- 1/4 skodelice ruma
- 5 žličk masla
- 10 rumenjakov
- 2 žlički soli
- 1 žlička vaniljevega ekstrakta
- 1/2 žličke žafrana v prahu
Preliv:
- 2 skodelici sladkorja v prahu
- 4 žličke mrzle vode
- 2 žličke limonovega soka
Posip:
- sladki okraski, mrvice, koščki čokolade itd.
Pečico (печь) segrejte na 110 °C. Rozine (изюм) za 10 minut namočite v rum, nato jih odcedite. Žafran (шафран) Zmešajte z rumom. V mleku raztopite kvas (дрожжи). Počakajte 10 minut, nato kvasu dodajte vaniljo, žafran z rumom in rumenjake. V drugi posodi zmešajte moko (мука), sladkor (сахар) in sol (соль). V zmes postopoma dodajajte mešanico kvasa in rumenjakov. Pomokajte delovno površino in testo gnetite 10 minut, dokler ni povsem elastično. Testu počasi dodajajte stopljeno maslo, nato ga postavite v namaščeno skledo in pokrijte s krpo (кухонное полотенце) ter pustite, da nekaj časa vzhaja.
Medtem zmešajte rozine, kandirano sadje, mlete mandlje in skodelico (чашка) moke. Nastalo zmes vgnetite v testo (тесто) in ga položite v več kavnih ali čajnih pločevink (консервы), obloženih s papirjem za peko (бумага для выпечки), in pokrijte s krpo. Testo pustite vzhajati 30–45 minut, nato ga za 15 minut postavite v pečico. Po 15 minutah zvišajte temperaturo na 180 °C in pecite še eno uro. Zmešajte vse tri sestavine preliva. Ko je kolač pečen in ohlajen, ga počasi premažite s prelivom in po želji posujte z raznimi sladkimi okraski (украшения).
Dober tek (Приятного аппетита)! Če vas zanima več o veliki noči, preberite članek o tem, kako jo praznujejo v Rusiji.
Rusija je država z zelo raznolikimi jedmi in zagotovo ne bo razočarala ljubiteljev dobre hrane. Tečaj ruščine je kot nalašč za pogovor o ruski hrani, lahko se celo naučite pripraviti kakšno slastno rusko jed!